Jsou bankéři skutečně přepláceni?

LONDÝN – Pobírají zaměstnanci ve finančním sektoru příliš vysokou mzdu? Samozřejmě ne všichni, protože do této kategorie spadají i špatně placení pokladní a uklízečky. Je však možné ospravedlnit enormní platy, které vydělávají – nebo snad raději řekněme dostávají – investiční bankéři, manažeři hedgeových fondů a podílníci private equity společností?

Většina lidí by snadno a rychle odpověděla „ne“. Rozhodně si to myslí kongresmani v USA i členové britského parlamentu. Ti se snaží vymyslet způsoby, jak ukáznit finanční společnosti, avšak zatím bez valného úspěchu, jak dokládají vysoké částky, které po posledním ziskovém čtvrtletí vyčlenila na odměny banka Goldman Sachs.

Co to však znamená, když se řekne, že jsou finančníci příliš dobře placeni? Podle jakého měřítka a ve vztahu ke komu jsou přepláceni? Podobně jako mnoho dalších lidí mám i já sklon se domnívat, že každý, kdo pobírá vyšší mzdu než já, je z podstaty věci přeplacený, ale zároveň si uvědomuji, že to není nejobjektivnější hledisko, jaké mohu uplatnit.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/XysJO7H/cs;