molina3_Martin ZwickREDA&COUniversal Images Group via Getty Images_greenland ice sheet Martin Zwick/REDA&COU/Universal Images Group via Getty Images

Bomba Zegarowa na Szczycie Świata

SAN DIEGO – Trudno sobie wyobrazić bardziej niszczycielskie skutki zmian klimatycznych niż pożary szalejące obecnie w Kalifornii, Oregonie i Waszyngtonie lub procesjahuraganów, które zbliżały się - i czasami pustoszyły - wybrzeże Zatoki Meksykańskiej. W Indiach, Pakistanie i w Europie wystąpiły również śmiertelne fale upałów, a w Azji Południowo-Wschodniej niszczycielskie powodzie. Jednak przyszłość może być jeszcze gorsza; jedno ryzyko jest tak wielkie, że samo zagraża samej ludzkości: szybkie wyczerpywanie się lodu morskiego w Arktyce.

W filmie Alfreda Hitchcocka ta „bomba” klimatyczna - która w pewnym momencie mogłaby nawet podwoić tempo globalnego ocieplenia - ma zegar, który obserwuje się z rosnącym niepokojem. Każdego września zasięg lodu morskiego Arktyki osiąga najniższy poziom, zanim wydłużająca się ciemność i spadające temperatury spowodują, że zacznie się on ponownie rozszerzać. W tym miejscu naukowcy porównują jego zakres z poprzednimi latami.

Wyniki powinny nas wszystkich przestraszyć. W tym roku pomiary z National Snow and Ice Data Center w Boulder w Kolorado pokazują, że w środku Arktyki jest mniej lodu niż kiedykolwiek wcześniej, a właśnie opublikowane badania pokazują, że zimowy lód morski w Arktycznym Morzu Beringa w 2018 i 2019 roku osiągnął najniższy poziom od 5500 lat.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/jM9aFhgpl