Výzva ke svobodě projevu a respektu k právům menšin v Rusku

Zprávy o akcích namířených proti etnickým Gruzíncům v Rusku nás zarazily a zděsily. Patří mezi ně i svědectví zveřejněná v mezinárodních sdělovacích prostředcích, podle nichž moskevská policie požádala v rámci pátrání po nezákonných přistěhovalcích školy o seznamy žáků s gruzínským příjmením, a také doložitelné případy uzavření gruzínských firem v Rusku. U vědomí důležitosti peněžních úhrad do Gruzie pro chudé rodiny nás znepokojují rovněž zprávy o opatřeních na zablokování bankovních převodů.

Cítíme povinnost zdůraznit, že spory mezi vládami nezakládají důvod pro akce proti civilnímu obyvatelstvu. Rádi bychom doufali, že vedení Ruské federace ujistí etnické menšiny o jejich právech, upustí od nepřátelské rétoriky i akcím proti Gruzíncům a zajistí, aby bylo učiněno zadost našim společným demokratickým hodnotám a uctivým vztahům mezi sousedy.

André Glucksmann

To continue reading, please log in or enter your email address.

To access our archive, please log in or register now and read two articles from our archive every month for free. For unlimited access to our archive, as well as to the unrivaled analysis of PS On Point, subscribe now.

required

Log in

http://prosyn.org/gkMjpaz/cs;