Tony Karumba/Stringer/Getty Images

Antimikrobiální rezistence: teď, nebo nikdy

LONDÝN – Často pokládáme za samozřejmost, že jakoukoliv infekci, se kterou se setkáme, lze léčit a že všemocná moderní medicína udělá přesně to, co udělat má.

Představte si však jiný scénář: diagnostikovali vám potenciálně život ohrožující infekční onemocnění, které se kdysi dalo vyléčit za několik týdnů či měsíců, ale dnes vám oznámili, že léčba potrvá nejméně dva roky a bude zahrnovat několikaměsíční období, během něhož si budete muset denně píchat injekce a užít přibližně 14 000 tabletek se silnými vedlejšími účinky. Patříte sice ke „šťastné“ menšině, u které se toto onemocnění vůbec diagnostikovalo a léčí, avšak pravděpodobnost, že nemoc překonáte, přesto činí pouhých 50%.

Většina z nás by si tento alternativní scénář nespojila s „moderní medicínou“, avšak pro řadu lidí trpících multirezistentní tuberkulózou (MDR-TB) – dnes je to 500 000 osob, přičemž jejich počet se zvyšuje – jde o tragickou realitu. O MDR-TB hovoříme v situaci, kdy léky ztrácejí účinnost vůči novým kmenům dříve léčitelných infekcí. Tuberkulóza je dnes nejsmrtelnějším infekčním onemocněním na světě, které si každoročně vyžádá životy více než milionu lidí, a MDR-TB se dál šíří v nízkopříjmových a středněpříjmových zemích, kde se s ní poskytovatelé zdravotní péče usilovně snaží bojovat.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/CkJWrt5/cs;