A White Supremacist beats a man NurPhoto/Getty Images

Je násilí cestou, jak bojovat s rasismem?

PRINCETON – Měla by shromáždění neonacistů a hlasatelů nadřazenosti bílé rasy narážet na násilný odpor?

Tato otázka vyvstala po tragických událostech, k nimž došlo 12. srpna v Charlottesville v americkém státě Virginie. Bílí nacionalisté tam zorganizovali protestní shromáždění proti plánovanému odstranění sochy Roberta E. Leeho, velitele konfederačních vojsk během americké občanské války, z veřejného parku. Jejich odpůrci uspořádali kontraprotest a situace vyústila v pouliční boje. Při nich zahynula jedna žena, Heather Heyerová, a 19 lidí utrpělo zranění, když bílý nacionalista James Fields najel vysokou rychlostí automobilem do davu kontrademonstrantů.

Prezident Donald Trump na pozdější tiskové konferenci prohlásil, že vinu za tyto události nesou „obě strany“. Trumpovo zjevné srovnávání rasistů a odpůrců rasismu se setkalo s nejtvrdšími odsudky, a to i od některých čelních republikánů. Neonacisty a hlasatele nadřazenosti bílé rasy samozřejmě nelze klást na roveň těm, kdo se proti rasismu stavějí. Pozorná četba přepisu Trumpových výroků však umožňuje i shovívavější interpretaci.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ip61cWj/cs;

Handpicked to read next