NVinacco/Flickr

Do zbraně proti mikrobům

JAKARTA – V prosinci jsem informoval o prvních zjištěních Revize antimikrobiální rezistence (Review on Antimicrobial Resistance), jíž předsedám. Zprávy nebyly dobré: rezistentní infekce si už dnes vyžádají přes 700 tisíc životů ročně. Pokud něco nepodnikneme, antimikrobiální rezistence bude do roku 2050 stát život deset milionů lidí ročně – což je víc, než kolik v současnosti zemře na rakovinu. Zapříčiní také kumulativní náklady ve výši nejméně 100 bilionů dolarů, tedy 1,5násobek současného ročního celosvětového HDP.

V boji proti tomuto nebezpečí neděláme ani zdaleka dost. Svět naléhavě potřebuje nové léky nahrazující antibiotika, antimalarické režimy, antiretrovirální léky na AIDS a HIV a léky proti tuberkulóze, které ztrácejí účinnost. Neinvestujeme ale dost do výzkumu a vývoje. Je nezbytné najít nové zdroje financování na podporu akademických výzkumníků a malých firem, jejichž objevy vytvářejí základy pro léčiva zítřka.

Právě proto vyzývám mezinárodní dárce – filantropy i vlády – ke spolupráci s Revizí antimikrobiální rezistence na vytvoření nového fondu k podpoře výzkumu a vývoje v této důležité oblasti. Fond bude poskytovat granty na teoretický výzkum a bude působit jako neziskový inkubátor slibných objevů. V nadcházejících měsících bude Revize zpracovávat podrobnosti, jak by takový fond mohl efektivně fungovat.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/4J2OvwE/cs;