0

Další balkánské „za minutu dvanáct“

Jelikož se dnes pozornost světa soustředí na Irák, Severní Koreu a možný střet s Íránem kvůli jaderným zbraním, zmizelo Kosovo z „radarové obrazovky“. Tato nevšímavost však brzy skončí; blíží se totiž rozhodnutí o dalším osudu této provincie.

Spojené státy a jejich evropští přátelé opakovaně dali najevo záměr učinit do konce roku obtížné rozhodnutí, zda oddělit Kosovo od Srbska. Toto rozhodnutí – klíčové pro budoucnost nestabilního regionu – se stane zkouškou odhodlání a jednoty Západu.

Letošní jednání ve Vídni, které zprostředkovala Organizace spojených národů, ukázalo, že k dohodnutému urovnání mezi Srbskem a Kosovem o „konečném statusu“ nedojde. Rozhovory pokračují, ale jak Radě bezpečnosti diplomaticky sdělil vyjednavač OSN a někdejší finský prezident Martti Ahtisaari, v podstatě jsou mrtvé.

Žádný srbský představitel nepřistoupí na nezávislost Kosova, poněvadž nacionalismus je i nadále převládající politickou silou v zemi. Premiér Vojislav Koštunica, tento apoštol srbského nacionalismu, se všemi způsoby snaží podkopat kosovskou prozatímní vládu. Chvatně usiluje ještě tento měsíc uspořádat celostátní referendum o nové ústavě, a to bez seriózní parlamentní debaty nebo obvyklé veřejné osvěty. Hlavním smyslem jeho nové ústavy je přitom preambule, která označuje Kosovo za nezadatelnou součást Srbska.