Amerika po vládní odstávce

WASHINGTON – Po šestnácti dnech poznamenaných uzavřenými muzei, poloprázdnými federálními budovami, nepřirozeně tichými ulicemi a desetitisícovkami zaměstnanců ponechaných napospas existenční nejistotě se ve Washingtonu opět rozsvítila světla. Omezení chodu americké státní správy, které ve snaze zablokovat prosazení zdravotnické legislativy prezidenta Baracka Obamy iniciovali radikální republikáni v Kongresu, tím sice skončilo – alespoň prozatím –, avšak zároveň vyvstala tři trvalá ponaučení.

Za prvé, až příště vypukne krize v eurozóně, budou USA muset jednoduše zatnout zuby a mlčet; divadlo kolem vládní odstávky koneckonců odhalilo patologie, které nejsou o nic méně vážné než ty, jež v posledních pěti letech charakterizují ekonomická a politická vyjednávání Evropské unie. Nezodpovědné chování ohrožující zdraví globální ekonomiky? Souhlasí. Politické pozérství a bizarní požadavky bránící jakékoliv možnosti kompromisu? Souhlasí. Zarážející balancování na ostří nože a rozhodování na poslední chvíli, kvůli kterému si všichni přihlížející kladou otázku, jestli tentokrát už vůz opravdu nespadne ze srázu? Souhlasí.

Málokterá země zůstala v posledních letech ušetřena bolesti spojené s vysíláním jejího domácího politického spektáklu do celého světa. Velká Británie zažila před pouhými dvěma lety v létě masové výtržnosti, Paříž pravidelně ochromují stávky a demonstrace, v Řecku sílí fašistická strana, Mexico City prakticky uzavřeli učitelé okupující centrální náměstí a turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan se v červnu uchýlil k násilí, aby umlčel několikatýdenní protesty proti jeho stále autokratičtějším metodám. Pokud jde o země, které nejsou demokraciemi, pak například Čína zažila skandál kolem Po Si-laje, jenž by vydal na špionážní román se svými tajnými aférami, rozbujelou korupcí, vraždou a dramatickou snahou vysoce postaveného policisty získat azyl na americkém konzulátu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/LilFStN/cs;