mhossain1_JonasGratzerLightRocketviaGettyImages_bangladeshnutritiondoctor Jonas Gratzer/LightRocket via Getty Images

Jak zabít tichého zabijáka žen

DHÁKA – V oblasti veřejného zdravotnictví se diskuse týkající se žen obvykle zaměřují na mateřskou úmrtnost, podvýživu a v poslední době i na pohlavní a reprodukční zdraví. Jeden aspekt podvýživy – a zároveň významný zabiják žen – se však často přehlíží: chudokrevnost.

Chudokrevnost neboli anémie je nejběžnější nutriční poruchou na světě, která postihuje více než 1,6 miliardy lidí. Obecně ji lze definovat jako mimořádně nízkou koncentraci hemoglobinu (proteinu bohatého na železo, který dopravuje kyslík do tkání po celém těle) v krvi a vyskytuje se buďto v případech, kdy je v krvi příliš málo červených krvinek, anebo v případech, kdy je narušena jejich schopnost přenášet kyslík. Způsobuje ji nedostatek základních živin, nejčastěji železa, ale i kyseliny listové, vitaminu B12 nebo vitaminu A.

Chudokrevnost sice může postihnout každého, ale většinu nemocných představují ženy v plodném věku: v roce 2011 trpělo celosvětově anémií 29% netěhotných a 38% těhotných žen (496 milionů, respektive 32,4 milionu žen) ve věku 15-49 let. Nejčastěji se toto onemocnění vyskytovalo v jižní Asii a ve střední a západní Africe.

https://prosyn.org/HuKNiJEcs