2

Nová hranice NATO

BRUSEL – Tento týden se do dějin zapíše americká loď vplouvající do španělské námořní základny. Připlutí lodi USS Donald Cook z Norfolku v americkém státě Virginia do nového domovského přístavu v Rotě na španělském atlantickém pobřeží je historický okamžik, kdy do Evropy bude poprvé nastálo umístěno americké námořní plavidlo s vyspělým systémem Aegis na obranu proti balistickým střelám.

USS Donald Cook je první ze čtyř torpédoborců amerického loďstva, se zhruba 1200 námořníky a dalšími členy posádky, který bude mít hlavní úlohu v protiraketovém potenciálu NATO. Lodě ale budou plnit i řadu dalších úkolů, jako jsou námořní bezpečnostní operace, dvoustranná a vícestranná tréninková cvičení a účast v operacích a nasazeních NATO, včetně stálých námořních skupin NATO.

Připlutí USS Donald Cook je krokem vpřed pro NATO, evropskou bezpečnost a transatlantickou spolupráci. Jasně dokládá, jak pevná je vazba mezi Amerikou a Evropou v přístupu ke komplikovaným a nepředvídatelným bezpečnostním výzvám našeho věku.

Pokroku je postupně dosahováno od listopadu 2010, kdy se NATO na svém lisabonském summitu rozhodlo vyvinout protiraketový potenciál na ochranu všech evropských populací, teritorií a sil přináležejících k NATO. V dubnu 2012 NATO na svém chicagském summitu představilo prozatímní potenciál jako operačně významný první krok. Dosažení plného potenciálu se očekává v nadcházejících letech.