Nová hranice NATO

BRUSEL – Tento týden se do dějin zapíše americká loď vplouvající do španělské námořní základny. Připlutí lodi USS Donald Cook z Norfolku v americkém státě Virginia do nového domovského přístavu v Rotě na španělském atlantickém pobřeží je historický okamžik, kdy do Evropy bude poprvé nastálo umístěno americké námořní plavidlo s vyspělým systémem Aegis na obranu proti balistickým střelám.

USS Donald Cook je první ze čtyř torpédoborců amerického loďstva, se zhruba 1200 námořníky a dalšími členy posádky, který bude mít hlavní úlohu v protiraketovém potenciálu NATO. Lodě ale budou plnit i řadu dalších úkolů, jako jsou námořní bezpečnostní operace, dvoustranná a vícestranná tréninková cvičení a účast v operacích a nasazeních NATO, včetně stálých námořních skupin NATO.

Připlutí USS Donald Cook je krokem vpřed pro NATO, evropskou bezpečnost a transatlantickou spolupráci. Jasně dokládá, jak pevná je vazba mezi Amerikou a Evropou v přístupu ke komplikovaným a nepředvídatelným bezpečnostním výzvám našeho věku.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Xv5s4Vj/cs;