prasad14_GARY RAMAGEPOOLAFP via Getty Images_coronaviruseconomyrecession Getty Images

Pitva koronavirového zhroucení

ITHACA – Světová ekonomika je na sešupu do své nejhorší krize od druhé světové války. Jak zřetelně ukazují nově aktualizované indexy Brookings-FT TIGER sestavené ke sledování globálního hospodářského zotavení, strmě se propadá ekonomická aktivita, finanční trhy i důvěra soukromého sektoru. A zůstane-li mezinárodní spolupráce na současné úrovni, přijde ještě mnohem vážnější zhroucení.

Jistěže, nynější kromobyčejně prudký pokles by se mohl ukázat jako relativně krátký, s rychlým zotavením ekonomické aktivity na dřívější úrovně, jakmile dojde ke zploštění křivky vývoje nákazy COVID-19. Je však dobrý důvod k obavě, že světové hospodářství míří do hluboké, vleklé recese. Mnohé bude záviset na trajektorii pandemie a na tom, zda reakce tvůrců politik postačí ke zvládnutí škod a zda zároveň obnoví spotřebitelskou a podnikovou důvěru.

Svižné zotavení se ale zdá velice nepravděpodobné. Poptávka je rozvrácená, dochází k rozsáhlým poruchám ve výrobních dodavatelských řetězcích, probíhá už finanční krize. Na rozdíl od krachu v letech 2008-09, již vyvolaly nedostatky likvidity na finančních trzích, krize COVID-19 zahrnuje fundamentální potíže se solvencí firem a odvětví daleko za hranicemi finančního sektoru.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/RzhrBo8cs