roubini4_Spencer PlattGetty Image_stock market Spencer Platt/Getty Images

Anatomie finančního zhroucení

NEW YORK – Ve Spojených státech v současnosti vznikl začarovaný kruh, jehož dosah by se mohl rozšířit na globální hospodářství. Americká finanční krize vyvolala vypjatou úvěrovou tíseň, která zjitřuje recesi USA, zatímco tato prohlubující se recese vede k větším ztrátám na finančních trzích – takže podrývá širší ekonomiku. Existuje teď vážné riziko systémového zhroucení amerických finančních trhů, až prasknou obrovské bubliny úvěrů a aktiv.

Problémem už nejsou jen druhořadé hypotéky, ale spíš „druhořadá“ finanční soustava. Recese bydlení, která je nejhorší v dějinách USA a den ze dne se zhoršuje, zaznamená nakonec pád cen domů o víc než 20% a miliony Američanů přijdou o své domovy. Delikty, insolvence a zabavování nemovitostí se teď od druhořadých hypoték šíří i k hypotékám těsně pod hranicí prvořadé bonity klienta a k hypotékám prvořadým. Celkové ztráty u instrumentů vázaných na hypotéky – včetně exotických úvěrových derivátů, jako jsou kolateralizované dluhové obligace (CDO) – tudíž přesáhnou 400 miliard dolarů.

Sestupný trend rezidenčních nemovitostí navíc začínají následovat i nemovitosti komerční. Ostatně kdo by chtěl stavět kanceláře, obchody a obchodní střediska v prázdných městech duchů zamořujících západ Ameriky?

https://prosyn.org/p0sO770cs