mahroum12_Sam Tarling_Corbis_Getty Images_migrant workers Sam Tarling/Corbis/Getty Images

OPEC pro migrující pracovní síly?

DUBAJ – V září roku 1960 se v Bagdádu sešli delegáti Íránu, Iráku, Kuvajtu, Saúdské Arábie a Venezuely, aby založili Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC). Jak se zvyšovala závislost světa na ropě, rostla i moc OPEC. Jelikož dnes mnohé rozvojové země, včetně většiny zemí na Blízkém východě, patří k hlavním světovým vývozcům pracovních sil, nazrál snad čas na úvahy o vytvoření kartelu, který by po vzoru OPEC řídil migraci pracujících?

OPEC se podařilo ochránit společné zájmy svých členů, jež by si jednotlivě neuhlídali. Když je trh strukturálně pokřivený, politické nástroje a společný postup, jaký ztělesňuje OPEC, dokážou být účinnější než veřejná politika.

Země vyvážející dnes pracovní síly se od zakládajících členů OPEC v roce 1960 až tolik neliší. I ony jsou zranitelné na trhu, kde mají navrch jejich zákazníci. Bohaté země, jež pracovní síly dovážejí, a chudé země, které je vyvážejí, jsou ve vzájemně závislém vztahu; dovozci pracovních sil ale mohou jednostranně zpřísnit či uvolnit podmínky přistěhovalectví nebo regulaci na trhu práce, takže vývozci jsou v neustálé nejistotě.

https://prosyn.org/02EIiLWcs