0

Inflační srážka s realitou

CAMBRIDGE – V době, kdy inflace všude na světě i nadále prudce roste, by světoví centrální bankéři možná potřebovali štulec, aby se probudili ze sebeuspokojení. Co takhle uspořádat některé z jejich dvouměsíčních setkání v hyperinflačním Zimbabwe? Možná by to nebylo pohodlné, ale poučné rozhodně ano.

Podle oficiálního zimbabwského statistického úřadu překonala loňská inflace v této zemi 66 000%, což připomíná spíše Výmarskou republiku než novodobou Afriku. Nikdo si sice není tak docela jistý, jak se vládě podařilo odhadnout ceny, když v obchodech není prakticky nic k prodeji, avšak většina ukazatelů naznačuje, že Zimbabwe má slušnou šanci překonat světové rekordy v inflaci.

Centrální bankéři by samozřejmě navzdory své zvědavosti mohli usoudit, že schůzka v Harare by byla příliš nepohodlná a politicky nestravitelná. Naštěstí existuje spousta dalších hezkých – byť méně spektakulárních – inflačních destinací. Například inflace v Rusku, Vietnamu, Argentině a Venezuele se pohybuje pevně v dvouciferném pásmu, abychom za všechny jmenovali pár možností.

S výjimkou deflací sužovaného Japonska by se centrální bankéři vlastně mohli setkat prakticky kdekoliv a všude by spatřili vysokou a stoupající inflaci. Čínské úřady jsou sedmiprocentní inflací v zemi natolik znepokojeny, že následují příkladu Indie a zavádějí kontroly cen potravin. A dokonce i Spojené státy měly loni čtyřprocentní inflaci, třebaže Federální rezervní systém (Fed) je z nějakého důvodu přesvědčen, že si toho většina lidí nevšimne.