Inflační srážka s realitou

CAMBRIDGE – V době, kdy inflace všude na světě i nadále prudce roste, by světoví centrální bankéři možná potřebovali štulec, aby se probudili ze sebeuspokojení. Co takhle uspořádat některé z jejich dvouměsíčních setkání v hyperinflačním Zimbabwe? Možná by to nebylo pohodlné, ale poučné rozhodně ano.

Podle oficiálního zimbabwského statistického úřadu překonala loňská inflace v této zemi 66 000%, což připomíná spíše Výmarskou republiku než novodobou Afriku. Nikdo si sice není tak docela jistý, jak se vládě podařilo odhadnout ceny, když v obchodech není prakticky nic k prodeji, avšak většina ukazatelů naznačuje, že Zimbabwe má slušnou šanci překonat světové rekordy v inflaci.

Centrální bankéři by samozřejmě navzdory své zvědavosti mohli usoudit, že schůzka v Harare by byla příliš nepohodlná a politicky nestravitelná. Naštěstí existuje spousta dalších hezkých – byť méně spektakulárních – inflačních destinací. Například inflace v Rusku, Vietnamu, Argentině a Venezuele se pohybuje pevně v dvouciferném pásmu, abychom za všechny jmenovali pár možností.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ua5Viex/cs;