Osa Indie-Čína?

Nastupuje nové sbližování mezi Indií a Čínou proto, aby vyvažovalo globální moc Ameriky? Čínský premiér Wen Ťia-pao právě dokončil čtyřdenní návštěvu Indie, během níž bylo podepsáno 11 dohod, včetně komplexního pětiletého paktu o strategické spolupráci. Navíc Wen prohlásil, že Čína podpoří snahu Indie o získání stálého křesla v rozšířené Radě bezpečnosti OSN, a postavil se proti zařazení Japonska, které do Rady prosazují Spojené státy.

S více než třetinou světové populace a dvěma z nejrychlejších temp hospodářského růstu na planetě by aliance mezi Čínou a Indií mohla být ve světové politice závažným faktorem. Třebaže jsou obě rozvojovými zeměmi – v nichž mnoho lidí stále žije v chudobě –, pyšní se také působivými schopnostmi v oblasti technologií informačního věku, a to jak pro civilní, tak pro vojenské účely. Jak se během Wenovy návštěvy vyjádřil indický ministerský předseda Manmóhan Singh: „Indie a Čína společně mohou přetvořit světový řád.“

Nedávné sblížení těchto dvou zemí představuje obrovskou změnu oproti nepřátelství, jež jejich vztahy sužovalo od války, již roku 1962 vedly o spornou hranici v Himalájích. Když jsem na konci 70. let prvně zavítal do Indie coby představitel americké vlády, udivila mě zaměřenost mých indických hostitelů na získání rovnoprávného postavení s Čínou. Když v roce 1998 Indie testovala své jaderné zbraně, ministr obrany se odvolával na Čínu a poté ministerský předseda Atal Bihárí Vádžpéjí hovořil o Číně jako o indickém nepříteli číslo jedna.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/KCgyoTt/cs;