Osa Indie-Čína?

Nastupuje nové sbližování mezi Indií a Čínou proto, aby vyvažovalo globální moc Ameriky? Čínský premiér Wen Ťia-pao právě dokončil čtyřdenní návštěvu Indie, během níž bylo podepsáno 11 dohod, včetně komplexního pětiletého paktu o strategické spolupráci. Navíc Wen prohlásil, že Čína podpoří snahu Indie o získání stálého křesla v rozšířené Radě bezpečnosti OSN, a postavil se proti zařazení Japonska, které do Rady prosazují Spojené státy.

S více než třetinou světové populace a dvěma z nejrychlejších temp hospodářského růstu na planetě by aliance mezi Čínou a Indií mohla být ve světové politice závažným faktorem. Třebaže jsou obě rozvojovými zeměmi – v nichž mnoho lidí stále žije v chudobě –, pyšní se také působivými schopnostmi v oblasti technologií informačního věku, a to jak pro civilní, tak pro vojenské účely. Jak se během Wenovy návštěvy vyjádřil indický ministerský předseda Manmóhan Singh: „Indie a Čína společně mohou přetvořit světový řád.“

Nedávné sblížení těchto dvou zemí představuje obrovskou změnu oproti nepřátelství, jež jejich vztahy sužovalo od války, již roku 1962 vedly o spornou hranici v Himalájích. Když jsem na konci 70. let prvně zavítal do Indie coby představitel americké vlády, udivila mě zaměřenost mých indických hostitelů na získání rovnoprávného postavení s Čínou. Když v roce 1998 Indie testovala své jaderné zbraně, ministr obrany se odvolával na Čínu a poté ministerský předseda Atal Bihárí Vádžpéjí hovořil o Číně jako o indickém nepříteli číslo jedna.

https://prosyn.org/KCgyoTtcs