0

Poctivý muž?

Ve svém zaníceném svědectví o prezidentu George W. Bushovi nám někdejsí autor jeho prezidentských projevů David Frum sděluje, že jeho séf ,,opovrhoval drobnými nepravdami politika``. Dozvídáme se například, že když byl Bush požádán, aby připravil rozhlasový projev na přístí den, začal číst větu: ,,Dnes jsem v Kalifornii,`` načež se rychle zarazil a rozhořčeně řekl: ,,Ale já nejsem v Kalifornii.`` Frumovi to připadalo poněkud puntičkářské, ale postupně dospěl k závěru, že to vystihuje prezidentův charakter a ,,země může Bushově administrativě věřit, že nebude podvádět a nebude lhát``.

Jak bláhový nám dnes Frum připadá.

Bush možná naivně pokládá za lež - a tudíž za zlo - tvrdit, že se nachází v Kalifornii, zatímco ve skutečnosti nahrává projev ve Washingtonu. Zároveň vsak nespatřuje nic od základu spatného na uvádění své země a celého světa v omyl ohledně iráckých zbraní hromadného ničení. Jak je vidět, Bílý dům vystavěl svou obhajobu války na souboru pečlivě vytříděných důkazů a sám Bush učinil prohlásení o snaze Iráku nakoupit uran v Africe, přestože on i jeho stáb věděli, že jsou tyto informace nanejvýs pochybné, ne-li přímo nepravdivé.

Na dotazy, jak se mohlo stát, že zmínka o uranu v Bushově poselství o stavu Unie zůstala, reagovali poradkyně pro otázky národní bezpečnosti Condoleezza Riceová i ministr obrany Donald Rumsfeld, že nejde o lež. Jejich argumentace naznačuje, že i oni mají podobně jako prezident dětinsky doslovnou představu o pojmu lež.