0

Energetická daň pro Evropu

Katastrofická válka George W. Bushe v Iráku přivedla Evropu do prekérní situace. Spojené státy byly dlouho evropským ochráncem. Teď Evropa zjišťuje, že kvůli válce, s níž nechtěla mít nic společného, je její bezpečnost podemleta.

Chaos v Iráku posílil Írán – zemi pro Evropu mnohem nebezpečnější, než kdy byl Irák. A poněvadž Amerika v Iráku zabředla, ruský prezident Vladimír Putin vzkřísil taktiku šikany po sovětsku. Dovolilo by si jinak Rusko hrozit opětovným namířením svých jaderných raket na evropská města?

Nejenže Bush zničil nejděsivějšího nepřítele Íránu a uvrhl americké vojáky do beznadějného úsilí, ale vedením války, která dramaticky zvýšila ceny energií, také obohatil energiemi oplývající Írán a Rusko. Díky vysokým cenám ropy je pro Írán snazší vyvíjet jaderné zbraně a pro Rusko využívat energie k vydírání Evropy.

Evropa ale může provést protiúder. Uvalením mohutné daně na spotřebu energií by Evropané snížili jak spotřebu energie, tak její cenu na světových trzích, čímž by přiškrtili tok peněz do Ruska a Íránu.