0

Egyptský Sacharov

Sa'ad Eddin Ibrahim je nejvýznamnějším egyptským sociologem - navíc jedním z nejsvobodněji uvažujících v konformní společnosti, kde vládne autoritativní režim prezidenta Husního Mubaraka. Profesor Ibrahim šéfoval káhirskému Ibn Chaldúnově institutu, který s podporou Evropské unie uskutečnil průkopnickou studii o ženách, právech menšin a volebních praktikách v Egyptě. V zemi, kde je prezident od roku 1980 opakovaně volen 97 procenty volebních hlasů, je Ibrahimův ústav jedinou akademickou výzkumnou institucí, která se odvažuje klást nepříjemné otázky na téma egyptských politických způsobů.

Před dvěma lety byl prof. Ibrahim spolu s prakticky všemi zaměstnanci Ibn Chaldúnova institutu zatčen a na základě vykonstruovaných obvinění postaven před národní bezpečnostní soud. Obžaloba je vinila mimo jiné z účetních nesrovnalostí, z využívání fondů EU bez řádného ministerského povolení a z "poškozování pověsti Egypta".

Prof. Ibrahim byl odsouzen k sedmi letům vězení. Po diplomatickém nátlaku Spojených států (Ibrahim má díky své ženě, narozené v USA, americké občanství) a Evropské unie byl soud obnoven. Obnovené řízení skončilo před týdnem s tím, že původní rozsudek byl potvrzen: sedm let vězení.

K odnětí svobody bylo odsouzeno rovněž sedmadvacet zaměstnanců ústavu, takže institut prakticky zanikl. Takovým zneužitím moci by se mohl chlubit lecjaký diktátor, Saddámem Husajnem počínaje a Robertem Mugabem konče. Poněvadž je ale Mubarakův režim považován na umírněný, prozápadní a v kontextu izraelsko-palestinských vztahů užitečný, jsou reakce Západu na tento a další případy zneužívání moci zdrženlivé. Americký chargé d'affaires v Káhiře nad rozsudkem vyjádřil jen své "zklamání" - taková reakce je snad až urážkou zdrženlivosti.