A church official holds an AR-15 rifle Spencer Platt/Getty Images

Národ pistolníků

NEW YORK – Obhajovat právo občanů Spojených států kupovat si samonabíjecí pušky nebo u sebe nosit skryté zbraně je jako popírat veškerou odpovědnost člověka za změnu klimatu. O racionální argumenty tu nejde. Je jedno, kolik školáků někdo postřílí či jaké vědecké důkazy potvrdí účinky emisí oxidu uhličitého, lidé nezmění názory, které utvářejí jejich identitu.

Z toho plyne, že čím víc budou liberálové z New Yorku či San Franciska nebo třeba i z Houstonu agitovat za zpřísnění prodeje zbraní civilistům, tím neoblomněji budou zastánci práva vlastnit smrtící zbraně vzdorovat. Často tak činí s horlivostí věřících, kteří mají pocit, že je urážen jejich Bůh.

Kolektivní identity mají samozřejmě svou historii. Druhý dodatek ústavy USA, který zaručuje právo držet a nosit zbraň, byl přijat v roce 1791, kdy se občané, kteří se vzbouřili proti britské monarchii, domnívali, že se musí, budou-li povoláni, sami ubránit represivnímu státu. Interpretace dodatku je sporné území, ale původní myšlenkou bylo, že občanské domobrany mají být ozbrojené.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/dOpBq97cs