16

Zneužití Churchilla

NEW YORK – Bronzová busta Winstona Churchilla, která je v Bílém domě od 60. let 20. století, byla předmětem pokračujícího pravicového bludu Washingtonu. Říká se, že když se nastěhoval prezident Barrack Obama, vrátil bustu britské ambasádě, což mělo dát najevo jeho nenávist k Británii. Obama ve skutečnosti nic takového neudělal. Busta stále stojí v rezidenci Bílého domu, tam kde byla vždy, kromě krátké doby za vlády prezidenta George W. Bushe, kdy byla opravována.

Obama by ale možná udělal dobrou věc, kdyby bustu odstranil. Kult Churchilla totiž pro Spojené státy nebyl totiž tak úplně prospěšný. Příliš mnoho amerických prezidentů si představuje, že jsou opravdovými dědici Churchilla. Bush měl v Oválné pracovně kopii Churchillovi busty, kterou mu půjčil Tony Blair. Rád se vykresloval jako “válečný prezident,“ “rozhodující prezident“ a “skvělý vůdce“ – stejně jako Churchill. Měl vkus na válečnou módu. A dostal svou zemi do velmi pošetilé války.

Kumpán Donalda Trumpa v Británii, Nigel Farage, bývalý lídr UK Independence Party, navrhl, že by měl Trump tuto bronzovou bustu vrátit do Oválné pracovny. Trump se domnívá, že je to báječný nápad.

Trump je však ta nejméně vhodná osobnost, která by se mohla označit za Churchillovský typ. Vzhledem k tomu, že má koherentní pozici na cokoliv, je nepřátelský k většině věcí, kterých se Churchill zastával. Jeho pozice “nejprve Amerika,“ která je odměřená k západním spojencům, je přesně ten typ přístupu, kterému čelili Churchill s Franklinem D. Rooseveltem ve snaze úspěšně odporovat Hitlerově Třetí říši.