17

Co říkám svým neamerickým přátelům

CAMBRIDGE – Často cestuji do zahraničí a moji zahraniční přátelé se mě pravidelně a s různou mírou úžasu ptají: Co se to, propána, ve vaší zemi děje? Řeknu vám, co jim odpovídám.

Za prvé: neinterpretujte volby z roku 2016 nesprávně. Přes americký politický systém se navzdory některým komentářům nepřehnala vlna populismu. Pravdou je, že máme dlouhou historii vzpour proti elitám. Donald Trump jen navázal na tradici spojovanou s vůdci, jako byli Andrew Jackson a William Jennings Bryan v devatenáctém století a Huey Long a George Wallace ve století dvacátém.

Přesto Trump ve všelidovém hlasování prohrál téměř o tři miliony hlasů. Ve volbách zvítězil díky tomu, že apeloval na populistické nálady ve třech státech „rezavého pásu“ – v Michiganu, Pensylvánii a Wisconsinu –, které dříve volily demokrata. Kdyby bylo sto tisíc volebních lístků v těchto státech vhozeno jinak, Trump by ve sboru volitelů prohrál a vůbec by prezidentský úřad nezískal.

Trumpovo vítězství nicméně ukazuje na skutečný problém rostoucí sociální a regionální nerovnosti ve Spojených státech. Nedávný bestseller J. D. Vance s názvem Hillbilly Elegy přesvědčivě líčí obrovský rozdíl mezi Kalifornií a Appalačským pohořím.