Americký Gulag

Nedávno se Spojeným státům podařilo dosáhnout pochybného světového prvenství v počtu vězněných osob. Spojené státy předběhly svého dlouhodobého hlavního rivala v masovém uvězňování, finančně vyčerpané Rusko, které z ekonomických důvodů propustilo na tisíce vězňů. Už několik let předtím se začalo v Americe zavírat za čím dál méně závažné trestné činy, a tak celkový počet vězňů přesáhl počet vězněných osob v Číně - a to přesto že Čína má čtyřnásobně více obyvatel než Spojené státy. Podle průzkumu britského Ministerstva vnitra vězní v současnosti Spojené státy přibližně pětinu z celkového počtu vězňů na světě.

Je z toho cítit hořká ironie. Spojené státy jsou totiž skutečně zemí svobody, zemí, ve které je možno prožít život, který by byl jinde nespravedlivě ohrožován. Je proto tragické, že politické vedení v posledních dvaceti letech tak často spoléhalo na to, že s vedlejsími účinky chudoby - od chronického užívání drog a pouličního drogového trhu, přes podvody, členství v ganzích a sprejerství na veřejných budovách - se lze vypořádat pomocí vězení.

Tragédie je v tom, že se to děje v době politického útoku na programy Great Society spustěné v sedesátých letech, jejichž účelem bylo chudobu zmírnit. Místo investic do infrastruktury, veřejného skolství, veřejného zdravotnictví a přípravy na zaměstnání, které mohly zločinnost účinně snížit, jsou ohromné státní výdaje věnovány na budování nových věznic, ve kterých budou vězněny statisíce druhořadých zločinců. Pohybujeme se zde v začarovaném kruhu: zločin, trest vězení, snižování výdajů na chudé komunity. Výsledkem je onen kolosální nárůst počtu vězňů.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/msAxpL7cs