buchholz1_GettyImages_smirkingBenjaminFranklinmoney Getty Images

Špinavé tajemství americké ekonomiky

SAN DIEGO – V ekonomii je dnes ukryto nepěkné tajemství: globální útlum dosud svědčil – a dál svědčí – Spojeným státům. Americká ekonomika šlape, ačkoli ve Spojeném království demonstranti vrhají mléčné koktejly po příznivcích brexitu, francouzský prezident Emmanuel Macron má před sebou nihilistické žluté vesty a čínské technologické firmy jako Huawei se obávají, že budou vyšachovány ze zahraničních trhů.

Loni hospodářství USA narostlo o 2,9 %, kdežto v eurozóně přibylo jen o 1,8 %, což ještě upevnilo důvěru prezidenta Donalda Trumpa v jeho konfrontační styl. Učebnice ekonomie by však poměrně silný americký růst za hlemýždích temp jinde nepředvídaly. Copak se tedy přihodilo těsně provázané světové ekonomice, již Mezinárodní měnový fond a Světová banka prosazují už od druhé světové války – a v poslední době velebí?

Ekonomika USA je v dočasné, ale plodné fázi, během níž slabost v zahraničí pozvedá ducha doma. Tato ekonomická euforie ale nemá nic společného s nevraživostí a zlobou Trumpovy éry, zato silně souvisí s úrokovými sazbami.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/0kZd2Epcs