9

Spojenectví pro mír

WASHINGTON, DC – Vyrůstal jsem ve stínu druhé světové války a na počátku studené války.

Práce mého otce v diplomatické službě mi dala příležitost vidět historii zblízka a pronikavě: nikdy nezapomenu, jak jsme procházeli po plážích Normandie, pouhých několik let poté, co bylo pohřbeno tolik mladých mužů, aby svět mohl žít svobodně, a na březích jsme stále viděli ohořelé trosky vyloďovacích člunů Higgins. Stejně tak nikdy nezapomenu, jak prapodivný pocit jsem měl, když jsem na kole projížděl Braniborskou bránou ze Západního Berlína do Východního a viděl kontrast mezi lidmi žijícími ve svobodě a lidmi uvězněnými za železnou oponou.

Dnes, po všech těch letech, mi dochází, že tehdejší generace vůdců zvítězila nejen ve válce, ale i v míru. Dokázali to společně. Spojené státy a naši partneři spolupracovali na vytváření spojenectví, která přinesla prosperitu a stabilitu západní Evropě, Japonsku a Jižní Koreji. Dřívější nepřátelé se stali novými spojenci a společně průkopnicky tvořili novou globální ekonomickou soustavu, která dala světu větší prosperitu. A i když zuřila studená válka, lídři našli způsoby jak spolupracovat s cílem regulovat zbraně a předejít jaderné zkáze světa.

Zkrátka, vytvořením účinných a nepostradatelných mezinárodních institucí a strategických partnerství jsme nejen předešli další katastrofální válce, ale v posledku jsme ukončili studenou válku a zvýšili globální životní úrovně pro stamiliony lidí.