Spojenectví pro mír

WASHINGTON, DC – Vyrůstal jsem ve stínu druhé světové války a na počátku studené války.

Práce mého otce v diplomatické službě mi dala příležitost vidět historii zblízka a pronikavě: nikdy nezapomenu, jak jsme procházeli po plážích Normandie, pouhých několik let poté, co bylo pohřbeno tolik mladých mužů, aby svět mohl žít svobodně, a na březích jsme stále viděli ohořelé trosky vyloďovacích člunů Higgins. Stejně tak nikdy nezapomenu, jak prapodivný pocit jsem měl, když jsem na kole projížděl Braniborskou bránou ze Západního Berlína do Východního a viděl kontrast mezi lidmi žijícími ve svobodě a lidmi uvězněnými za železnou oponou.

Dnes, po všech těch letech, mi dochází, že tehdejší generace vůdců zvítězila nejen ve válce, ale i v míru. Dokázali to společně. Spojené státy a naši partneři spolupracovali na vytváření spojenectví, která přinesla prosperitu a stabilitu západní Evropě, Japonsku a Jižní Koreji. Dřívější nepřátelé se stali novými spojenci a společně průkopnicky tvořili novou globální ekonomickou soustavu, která dala světu větší prosperitu. A i když zuřila studená válka, lídři našli způsoby jak spolupracovat s cílem regulovat zbraně a předejít jaderné zkáze světa.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/rv0ts2z/cs;