0

Amerika si začíná uvědomovat klimatické změny

Po letech debaty ve Spojených státech a odporu k činům ze strany Bushovy administrativy se Amerika konečně probouzí do reality celosvětové změny klimatu. Prezident se vedoucí role stále neujímá, ale soukromý sektor již začal konat.

Vedoucí představitelé velkých amerických společností dospěli k závěru, že celosvětová změna klimatu způsobená člověkem je reálná a musí se kontrolovat a že podniková sféra musí hrát v tomto procesu konstruktivní roli. A tak přestože Bushova administrativa a někteří vědečtí odpůrci předstírají, že žádný problém neexistuje, lídři amerických korporací hledají praktická řešení.

Základní situace je již léta zřejmá. Spalování fosilních paliv po celém světě přispívá ke strmému nárůstu množství oxidu uhličitého v atmosféře, což způsobuje zahřívání zeměkoule. Srážková schémata se mění. Pouště a suché oblasti se stávají ještě suššími.

Extrémních meteorologických jevů, jako jsou hurikány a tajfuny, bude zřejmě přibývat. V Evropě se pravděpodobně zintenzivní záplavy – tento proces ostatně již možná začal. Hladiny moří stoupají a mohou se začít prudce zvedat, pokud globální oteplování povede k destabilizaci grónského a antarktického ledovcového příkrovu. Stručně řečeno existují pádné a stále početnější vědecké důkazy, že se planeta ocitla ve vážném ohrožení, jehož důsledky jsou na mnoha místech cítit již dnes a jinde se ještě projeví.