0

Pokrytecká Amerika

Při oslavě 230. výročí deklarace nezávislosti Spojených států loni v červenci prezident George W. Bush poznamenal, že vlastenci z americké války za nezávislost věřili, že se všichni lidé rodí jako sobě rovní a mají svá nezadatelná práva. Díky těmto ideálům, prohlásil Bush, zůstávají Spojené státy „majákem naděje pro všechny, kdo sní o svobodě, a zářným příkladem světu, čeho všeho jsou s to dosáhnout svobodní lidé“.

Současně však jeho administrativa zadržuje přibližně 400 vězňů na americké námořní základně v zátoce Guantánamo na Kubě. Někteří z nich už tam jsou déle než pět let. A nikdo z nich zatím nebyl postaven před soud.

Letos v lednu jeden vysoce důvěryhodný zdroj potvrdil, že vězni z Guantánama nestrádají pouze neurčitou dobou zadržení. Americký Federální úřad vyšetřování zveřejnil dokumenty, které dokládají, že jeden agent FBI byl „při několika příležitostech“ svědkem, jak jsou vězni „připoutáni řetězem ve schoulené poloze za ruku a nohu k podlaze“, aniž by měli k dispozici židli, potraviny a vodu. V těchto podmínkách se „většina z nich pomočila nebo pokálela“. Takto byli ponecháni 18 či 24 hodin, případně více.

V jednom ze zmíněných případů byla klimatizace podle agenta „nastavena na tak nízkou teplotu, že se bosý zadržený třásl zimou“. Při jiné příležitosti byla cela nevětraná, takže v ní teplota překračovala 37 stupňů Celsia: zadržený ležel téměř v bezvědomí na podlaze a vedle sebe měl chomáč vlasů – „očividně si je během noci vytrhal“.