Válkou zničená americká ekonomika

NEW YORK – Říká se, že nadcházející americké volby mají dvě zásadní témata: iráckou válku a ekonomiku. Ve dnech, kdy se zdá, že se ve válce vede líp a v ekonomice hůř, než se čekalo, zastiňuje ekonomika válku; ale ani v jednom se nedaří dobře. V jistém smyslu je tu jen jediné téma a tím je válka, která americké ekonomické problémy zjitřila. A když největší světová ekonomika onemocní – a teď je vážně nemocná –, trpí celý svět.

Kdysi se mělo za to, že války ekonomice prospívají. Ostatně o druhé světové válce se všeobecně míní, že přispěla k vymanění globální ekonomiky z Velké hospodářské krize. Avšak přinejmenším od Keynese víme, jak ekonomiku stimulovat účinněji, a to způsoby, které zvyšují dlouhodobou produktivitu a zlepšují životní úrovně.

Tato válka ekonomice obzvlášť nesvědčí ze tří důvodů. Zaprvé přispěla ke zvyšování cen ropy. Když se Spojené státy pustily do války, stála ropa méně než 25 dolarů za barel a termínové trhy očekávaly, že se to celou dekádu nezmění. Obchodníci s futures sice věděli o růstu v Číně a na dalších rozvíjejících se trzích, ale očekávali, že nabídka – zejména od lacinějších poskytovatelů na Středním východě – se zvýší společně s poptávkou.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/rGHdad0/cs;