Válkou zničená americká ekonomika

NEW YORK – Říká se, že nadcházející americké volby mají dvě zásadní témata: iráckou válku a ekonomiku. Ve dnech, kdy se zdá, že se ve válce vede líp a v ekonomice hůř, než se čekalo, zastiňuje ekonomika válku; ale ani v jednom se nedaří dobře. V jistém smyslu je tu jen jediné téma a tím je válka, která americké ekonomické problémy zjitřila. A když největší světová ekonomika onemocní – a teď je vážně nemocná –, trpí celý svět.

Kdysi se mělo za to, že války ekonomice prospívají. Ostatně o druhé světové válce se všeobecně míní, že přispěla k vymanění globální ekonomiky z Velké hospodářské krize. Avšak přinejmenším od Keynese víme, jak ekonomiku stimulovat účinněji, a to způsoby, které zvyšují dlouhodobou produktivitu a zlepšují životní úrovně.

Tato válka ekonomice obzvlášť nesvědčí ze tří důvodů. Zaprvé přispěla ke zvyšování cen ropy. Když se Spojené státy pustily do války, stála ropa méně než 25 dolarů za barel a termínové trhy očekávaly, že se to celou dekádu nezmění. Obchodníci s futures sice věděli o růstu v Číně a na dalších rozvíjejících se trzích, ale očekávali, že nabídka – zejména od lacinějších poskytovatelů na Středním východě – se zvýší společně s poptávkou.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/rGHdad0cs