Nemoc amerického zdravotnictví

Jako jediná výjimka mezi průmyslovými zeměmi nemají USA státní systém zdravotního pojištění. Čtyřicet milionů Američanů žije bez jakéhokoli zdravotního pojištění. Ještě víc jich čelí ztrátě zaměstnaneckého pojištění při propuštění. Přitom Spojené státy vynaloží na lékařskou péči celkem 4600 amerických dolarů na hlavu, to znamená dvakrát více, než je průměr v průmyslových zemích. Výdaje za zdravotní péči v poměru k HDP země dosahují 14%, tedy světového maxima. Celkově jde o 1,3 biliónu dolarů a tato částka se stále zvyšuje.

I přes toto ohromné utrácení Amerika podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zaostává za Japonskem a některými evropskými zeměmi v běžných kritériích: kojenecké úmrtnosti, odhadu délky života při narození a počtu úmrtí, jimž bylo možno vhodným lékařským zákrokem zabránit.

Je neuvěřitelné, že ve zdravotnictví Amerika utrácí víc, aby získala míň. Jde o stav, který zdánlivě nemůže pokračovat. A přece pokračuje. Vždyť toto zvrhlé hospodaření ve zdravotnictví amerického stylu funguje už po desetiletí. A vše nasvědčuje tomu, že bude fungovat více méně beze změny až do mlhavé budoucnosti.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/HQKSjYQ/cs;