Problémy Spojených států sahají dál než na Wall Street

CAMBRIDGE – V době, kdy do prezidentských voleb ve Spojených státech zbývají necelé dva měsíce, se velká pozornost věnuje stavu americké ekonomiky a problémům, které příštímu prezidentovi přinese.

Stojíme uprostřed finanční krize vyvolané zásadně nesprávným oceněním všech typů rizik a splasknutím bubliny na trhu nemovitostí, která se nafukovala v první polovině tohoto desetiletí. To, co začalo jako problém špatných hypoték, se dnes rozšířilo na nemovitosti obecně a také na další kategorie aktiv. Problém na trhu bydlení přispívá k finanční krizi, která snižuje nabídku úvěrů potřebných k udržení ekonomické aktivity.

Jistě, finanční krize se v uplynulých týdnech zhoršila, což se odrazilo v převzetí kvazivládních hypotečních agentur Fannie Mae a Freddie Mac americkým Federálním rezervním systémem –americké daňové poplatníky to může přijít na stamiliardy dolarů – a také v bankrotu Lehman Brothers a prodeji Merill Lynch. V konečném důsledku pak tato finanční selhání odrážejí sestupnou spirálu cen nemovitostí a rostoucí počet domů se zápornou hodnotou, tedy zatížených hypotečním dluhem přesahujícím jejich tržní cenu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/EzQptrr/cs;