12

Americká politická recese

BERKELEY – Pravděpodobnost, že Spojené státy budou příští rok v recesi, je teď asi 36%. Důvod je ryze politický: polarizace stran dosahuje dříve nevídaných úrovní a hrozí, že jejím přičiněním hospodářství USA přepadne přes „fiskální útes“ – automatický nárůst daní a výdajových škrtů, který nabude účinnosti na začátku roku 2013, pokud se demokraté a republikáni nedohodnou na změně.

Před více než stoletím, během prvního Pozlaceného věku, byla americká politika rovněž ostře polarizovaná. Trhacím psem republikánů byl v roce 1896 budoucí prezident Theodore Roosevelt. Demokratického kandidáta Williama Jenningse Bryana očerňoval jako pouhou loutku zlovolného illinoiského guvernéra Johna Petera Altgelda.

Roosevelt prohlásil, že Bryan „by byl jako hlína v rukou hrnčíře pod vychytralou nadvládou onoho ambiciózního a bezskrupulózního komunisty z Illinois“. „Nevázaná ražba stříbrných“ by podle něj „nebyla ničím jiným než krokem k obecnému socialismu, jenž představuje stěžejní doktrínu jeho politických názorů“. Společně s Altgeldem „usilují o svržení… základních politik, jimiž se vláda řídí od svého založení.“

Taková vyjádření jsou stejně vyhrocená jako jazyk dneška – a pronesl je muž, který se krátce nato stal viceprezidentem (a později prezidentem, když by spáchán atentát na Williama McKinleyho). Slyšeli jsme texaského guvernéra Ricka Perryho nepřímo vyzývat k lynčování jeho republikánského spolustraníka, předsedy americké centrální banky Bena Bernankeho, kdyby se vydal do Texasu. Sledovali jsme kansaského státního tajemníka Krise Kobacha, když prověřoval možnost vyškrtnout prezidenta Baracka Obamu z hlasovacích lístků v Kansasu, protože podle Kobacha „není rozeným občanem“ USA.