Americké dilema zaměstnanosti

BERKELEY – Vždy existují dvě možnosti, jak krátkodobě zvýšit zaměstnanost. První možností je zvýšit poptávku po zboží a službách a pak si sednout a dívat se, jak zaměstnanost stoupá, neboť firmy přijímají lidi na produkci zboží a služeb, které tuto poptávku uspokojí. Druhou možností je nelámat si s produkcí zboží a služeb hlavu, ale pokusit se zvýšit zaměstnanost přímo prostřednictvím najímání lidí vládou.

První cesta je lepší: nejenže získáte více pracovních míst, ale vyrobíte i více užitečných věcí. Problém je v tom, že se toto řešení neprojeví příliš rychle. Podléhá tomu, co Milton Friedman nazýval „dlouhými a kolísavými prodlevami“. Politika zaměřená na zvýšení zaměstnanosti řekněme do konce tohoto kalendářního roku by tak musela být přijata zhruba před rokem, aby měla dost času projevit se naplno.

Některé země – například Čína – skutečně zavedly politiku orientovanou na tvorbu pracovních míst před rokem a již vidí její přínos. Jiné země jako Spojené státy to neučinily, a tak se v nich nezaměstnanost dál pohybuje kolem 10%.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/vryawlD/cs;