1

Americké volby a globální ekonomika

STANFORD – Americké prezidentské volby se blíží. Prezident Barack Obama si v průzkumech udržuje mírný náskok před svým republikánským vyzývatelem, bývalým guvernérem státu Massachusetts Mittem Romneym, avšak analytici stále hodnotí souboj o prezidentský úřad a o kontrolu v americkém Senátu jako příliš těsný, než aby se dal předpovědět vítěz, přičemž Sněmovna reprezentantů pravděpodobně zůstane v republikánských rukou. Rozdíly mezi kandidáty jsou značné a budou mít hluboké dopady na americkou hospodářskou politiku i na globální ekonomiku, třebaže zavádění jejich programů do praxe bude záviset na složení Kongresu.

Nejdůležitější rozdíly mezi oběma kandidáty lze shrnout takto:

Výdaje. Obama dramaticky zvýšil vládní výdaje. Pravděpodobně by pokračoval v mnoha svých dočasných programech (jak kdysi poznamenal Milton Friedman, „není nic trvalejšího než dočasný vládní program“), vystupňoval snahu o to, aby vítěze a poražené v oblasti zelené energie určila vláda, zvýšil výdaje na školství a infrastrukturu a podstatně snížil výdaje na obranu.

Naproti tomu Romney se staví za snížení celkových federálních výdajů, které v současné době činí 24% HDP, na 20%, přičemž výdaje na obranu chce udržet na čtyřech procentech. Přeje si, aby o vítězných firmách a technologiích nerozhodovala vláda, nýbrž soukromé trhy.