Americké volby a globální ekonomika

STANFORD – Americké prezidentské volby se blíží. Prezident Barack Obama si v průzkumech udržuje mírný náskok před svým republikánským vyzývatelem, bývalým guvernérem státu Massachusetts Mittem Romneym, avšak analytici stále hodnotí souboj o prezidentský úřad a o kontrolu v americkém Senátu jako příliš těsný, než aby se dal předpovědět vítěz, přičemž Sněmovna reprezentantů pravděpodobně zůstane v republikánských rukou. Rozdíly mezi kandidáty jsou značné a budou mít hluboké dopady na americkou hospodářskou politiku i na globální ekonomiku, třebaže zavádění jejich programů do praxe bude záviset na složení Kongresu.

Nejdůležitější rozdíly mezi oběma kandidáty lze shrnout takto:

Výdaje. Obama dramaticky zvýšil vládní výdaje. Pravděpodobně by pokračoval v mnoha svých dočasných programech (jak kdysi poznamenal Milton Friedman, „není nic trvalejšího než dočasný vládní program“), vystupňoval snahu o to, aby vítěze a poražené v oblasti zelené energie určila vláda, zvýšil výdaje na školství a infrastrukturu a podstatně snížil výdaje na obranu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/bOGR0Yr/cs;