0

Nebezpečná americká debata o dluhovém stropu

NEWPORT BEACH – Za posledních 50 let se zvyšoval už víc než 70krát, většinou bez rozruchu. Letos v létě je nutné jej znovu zvýšit, má-li vláda Spojených států i nadále včas platit své účty. Teď se ale strop amerického dluhu stal předmětem vyhroceného politického pózování a silně rizikových jednání za zavřenými dveřmi. A výsledek má pochopitelně dopady sahající daleko za hranice USA.

Součástí amerického systému brzd a rovnovah je nejen to, že Kongres USA schvaluje roční federální rozpočet. Stanovuje také mez výše dluhu, který je ministerstvu financí USA dovoleno vydat. Výdaje nad tento strop vláda smí hradit jedině z běžných příjmů.

Ministr financí Timothy Geithner nedávno kongresmany informoval, že se vláda do této situace dostane kolem 2. srpna. Na dluhový strop už ministerstvo financí oficiálně narazilo a teď všemožně přesouvá peníze a čerpá z různých nevyužitých fondů, aby hradilo své účty. Do několika týdnů se tato „flexibilita“ vyčerpá. Vzhledem k tomu, že si teď vláda USA půjčuje zhruba 40 % z každého dolaru, který utratí, skutečně závazný dluhový strop by vládu okamžitě přinutil radikálně a živelně srazit výdaje.

Politici napříč politickým spektrem vědí, že taková situace by znejistěla už beztak křehkou americkou ekonomiku, drasticky oslabila dolar a zesílila vážné obavy o schopnost země plnit své závazky v oblasti dluhové služby, včetně závazků vůči mnoha zahraničním věřitelům, jež budou USA v budoucnu potřebovat. Přesto v dnešním polarizovaném Washingtonu nejsou republikáni a demokraté svolní ke kompromisu – či přinejmenším k „předčasnému“ kompromisu.