Americké krizové volby

CAMBRIDGE – Čtvrtého listopadu zvolí Američané 44. prezidenta své země. Stane se tak uprostřed nejhoršího finančního chaosu, který Spojené státy poznaly od počátku velké hospodářské krize v roce 1929. Oba kandidáti jsou americkými senátory bez větších zkušeností ve výkonných funkcích, takže se jejich schopnost zvládnout tuto krizi stála stěžejní otázkou voleb.

Na počátku kampaně mnozí pozorovatelé předpovídali, že klíčovým tématem bude v roce 2008 Irák. Místo něj se jím však stala finanční krize. V zásadě by to mělo pomoci Baracku Obamovi a demokratům, protože ti jsou podle výzkumů veřejného mínění silnější v ekonomických otázkách, zatímco republikáni a John McCain si vedou lépe v otázkách bezpečnostních. Podle průzkumů se McCain dostal po republikánském sjezdu počátkem září do vedení, avšak po vypuknutí finanční krize si opět získal náskok Obama.

Ačkoliv oba muži opatrně podpořili sedmisetmiliardovou sanaci finančního sektoru, existují mezi nimi ostré kontrasty. Obama je nejen prvním Afroameričanem nominovaným některou z velkých stran, ale současně je i jedním z nejmladších kandidátů v dějinách. McCain má na svém kontě zkušenosti námořního letce a více než dvacet let v Senátu. V případě zvolení by byl nejstarším prezidentem nastupujícím do úřadu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/FsBTwZi/cs;