Nastává v Americe sociální demokracie?

Téměř všechny rozvinuté země na světě se pokládají za sociální demokracie a skutečně jimi jsou: smíšené ekonomiky s velmi rozsáhlým státním aparátem vykonávají celou řadu funkcí veřejného a sociálního pojištění a odstraňují z trhu značnou část distribuce bohatství a komodit. Spojené státy jsou jiný případ. Nebo snad ne? Ať už byly v minulosti čímkoliv, do budoucna si USA budou muset vybrat, zda a do jaké míry se i ony stanou sociální demokracií.

Kdysi dávno, tedy alespoň podle legendy, existovaly v Americe jen malé společenské propady. Před občanskou válkou se mohl člověk naopak pustit do štípání klád, vyrazit na západní území, udělat na hranicích terno a skončit jako prezident – pokud se ovšem jmenoval Abraham Lincoln. V generaci po druhé světové válce si zase člověk mohl zajistit odbory chráněné manuální zaměstnání v průmyslové výrobě nebo se vyšplhat až na vrchol byrokracie „bílých límečků“, která nabízela jistotu pracovního místa, relativně vysoké mzdy a dlouhý a stabilní kariérní růst.

Napůl se vždy jednalo o mýtus. Cesta na západní území byla drahá. Zastřešené vozy nebyly nikterak levné. A dokonce i v první generaci po druhé světové válce našla jen menšina Američanů – převážně bílých mužů – dobře placené a stabilní místo ve velkých, kapitálově náročných průmyslových společnostech s ochranou odborů, jako byly GM, GE nebo AT&T.

https://prosyn.org/Z5nx2ZFcs