Bloomberg/ Getty Images

Americká druhá šance s Indií

NEW YORK – Červnová návštěva indického premiéra Nárendry Módího ve Washingtonu si mimo Indii získala jen malou veřejnou pozornost. Přesto ji diplomaté a vojenští činitelé v Asii i jinde bezpochyby bedlivě sledovali. Měli pro to dobrý důvod: sbližování dvou nejlidnatějších světových demokracií by mohlo utvářet budoucnost celého světa.

Stojí za zmínku, že Módí ve svém projevu v americkém Kongresu hned patnáctkrát použil slovo „partner“ nebo „partnerství“. V oficiálním společném prohlášení obou vlád je Indie označena za „významného obranného partnera“ Spojených států, který se může ucházet o pokročilé technologie pro vojenské použití.

Vztah mezi Indií a USA se proměnil z chladné odtažitosti ve strategickou blízkost během jediné generace – což je na poměry geopolitiky rychlost blesku. Faktory stojící za tímto posunem si zasluhují bližší pozornost, neboť mnohé z nich pravděpodobně semknou obě země ještě těsněji k sobě.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/wPKebNR/cs;