butler2_George RoseGetty Images_lng in the us George Rose/Getty Images

Stane se Amerika Saúdskou Arábií zemního plynu?

OXFORD – Za situace, kdy záběry ruské agrese a válečných zločinů na Ukrajině nadále dominují médiím v Evropě a na celém světě, se Německo zavázalo osekat svůj import ruského plynu o dvě třetiny do roku 2023. Ještě bezodkladněji teď Robert Habeck, německý vicekancléř a ministr hospodářství a ochrany klimatu, hovoří o tom, že už letos v červnu země srazí dovoz ruské ropy o polovinu.

Zeštíhlit dovoz ruského zemního plynu bude ovšem trvat déle. Evropská unie nedávno vytvořila novou agenturu k nákupům plynu pro všech 27 členských států. Její první společný nákup, letos zhruba 15 miliard kubických metrů (bcm), bude od Spojených států ve formě zkapalněného zemního plynu (LNG). To je ale jenom začátek.

Evropa se od ruského plynu nemůže rychle odklonit, zejména v průmyslovém sektoru. Válka ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině podnítí vystupňovaná úsilí vytvořit napříč EU víc větrných farem a solárních zařízení. Obnovitelná energetika ale vyžaduje specifická zlepšení v infrastruktuře, jejichž financování a uskutečnění si vyžádá čas. Dokud akumulátorové technologie neumožní skladovat podstatné objemy energie, bude Evropa potřebovat plynové elektrárny pro zajištění dodávek záložní energie ve dnech bez větru a slunce.

https://prosyn.org/grYpwIgcs