Jak přicházíme o mramorové sochy

ATÉNY – George Clooney znovu roznítil dlouholetou debatu, když v odpovědi na otázku řeckého novináře naznačil, že přesun parthenonských mramorových soch, které jsou ve Velké Británii známé jako Elginovy mramory, z Britského muzea v Londýně do jejich původního domova v Aténách by byl „správným krokem“.

Počátkem devatenáctého století odvezl tyto vlysy a sochy z Parthenonu lord Elgin, jenž v letech 1799 až 1803 působil jako britský velvyslanec v Osmanské říši. Elgin prodal mramory britské vládě, která je uložila do Britského muzea. Řecko je nyní chce zpátky.

Záminkou k nejnovějšímu kolu historických sporů je premiéra Clooneyho nového filmu Památkáři, jenž podrobně líčí spojenecké úsilí zachránit během druhé světové války umělecká díla před nacisty. Clooneyho prohlášení rozběsnila provokativního londýnského starostu Borise Johnsona, který má sám klasické vzdělání a novinářskou minulost: odsekl, že Clooneyho postoj k této otázce se podobá postoji nacistů vyobrazených v jeho filmu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/V8pebED/cs;

Handpicked to read next