Co nahradí „srpnové výstřely“

Blízký východ je místem, kde se sotva kdy usadí prach. A když se tak příležitostně stane, třeba i na krátký interval – neboť se zdá, že rezoluce OSN 1701 o zastavení bojových akcí v Libanonu stále platí –, přichází čas bilancování v naději, že zodpovědná debata ovlivní ty, kdo jsou u moci.

Začněme tedy Spojenými státy. Prezident George W. Bush nešetří iniciativami ani chytlavými slogany a zkratkami. V posledních letech se to jimi přímo hemží: „globální válka s terorem“ (GWOT), „cestovní mapa“, „Blízkovýchodní iniciativa partnerství“ (MEPI), „Širší Blízký východ a severní Afrika“ (BMENA) – původně „Iniciativa pro širší Blízký východ“ (GMEI) –, „demokracií asistovaný dialog“ (DAD) a tak dále. Jeho nejnovější přelud, který se mu zjevil právě uprostřed nedávných bojů mezi Izraelem a Hizballáhem, nesl název „Nový Blízký východ“ (NME) a Izrael, Egypt, Jordánsko a Saúdská Arábie jakožto chráněnci USA měli v jeho rámci sloužit jako pilíře regionálního uspořádání.

Stejně jako všechny Bushovy předchozí iniciativy od teroristických útoků na New York a Washington téměř před pěti lety však i NME narážela hned od počátku na potíže. Ministryně zahraničí Condoleezza Riceová oznámila její zrod a současně odmítla okamžité příměří v Libanonu. Kvůli špatnému načasování budila iniciativa zdání bezcitnosti, poněvadž efektivní, ale nemilosrdné izraelské dělostřelectvo a letectvo vyhánělo z domovů, zabíjelo nebo mrzačilo tisíce civilistů.

https://prosyn.org/C0MRXMhcs