Čína: kocovina po oslavách

PEKING: Čína dooslavovala padesátiny Maovy revoluce, ale lék proti kocovině, který celý Západ zemi doporučuje – tedy zdravou dávku devalvace – nejspíš nepolkne. Místo toho vláda zavedla nový systém daňové stimulace, včetně nových obligací v hodnotě 60 miliard jüanů a dvacetiprocentní daně na úroky z vkladů. Devalvace nicméně zůstává tabu.

Proč jsou čínští politikové v otázce devalvace čínské měny tak neoblomní? Premiér Ču Žungi a jeho poradci si totiž nejsou příliš jisti krátkodobými důsledky devalvace. Například je málo pravděpodobné, že by se na nějakou delší dobu zvýšila konkurenceschopnost, neboť více než polovina čínského exportu je tvořena reexportními průmyslovými odvětvími, která hojně využívají dovezené materiály nebo polotovary. Pro tato odvětví by devalvace znamenala zvýšené náklady, nikoli zvýšenou konkurenceschopnost.

Devalvace jüanu by kromě toho mohla vyvolat odvetná ochranná opatření dalších asijských ekonomik. Snížení čínského exportu bylo ostatně zapříčiněno především snížením exportu do ostatních asijských trhů, které od roku 1998 dosáhlo 20 %. Nyní, když se tyto ekonomiky začínají pomalu vzpamatovávat, začíná se zvyšovat i míra exportu z Číny do těchto zemí. Ačkoli devalvace jüanu by dnes asi takový dopad na místní trhy jako dříve neměla, nelze nijak spočítat, která z cest by vedla k vyššímu exportnímu obratu: devalvace nebo nenarušování narůstající stability v regionu. Zdá se, že neudělat nic by pořád bylo nejbezpečnější.

https://prosyn.org/LfUyJNFcs