0

Co po Arafatovi

Jásir Arafat, jak se zdá, opět odrazil zpochybnění své moci. Jeho poslední vítězství ale nedává odpověď na otázku, co se stane až konečně opustí politickou scénu.

Když byl Arafat v roce 2003 vážně nemocný, Palestinci byli na pokraji paniky. Ahmad Dudin, bývalý předák Fatahu v Hebronu, shrnul dilema slovy: „Palestinská samospráva byla odjakživa podnikem jednoho muže. Arafat nikdy nebyl opravdu ochoten dělit se o moc. To je jádro problému." Arafat nejenže nemá žádného stanoveného nástupce, ale také ochromil možnost vzniku institucí, jež by mohly napomoci plynulé proměně, vychovat nové lídry, zprostředkovat řešení sporů mezi soupeřícími kandidáty a frakcemi nebo krotit moc budoucího diktátora.

Jednou ale Arafat odejde. Je mu 74 let a nelze jej označit za zdravého. Arafatova schopnost celosvětově symbolizovat palestinskou věc v posledních letech dost ochabla, ale jakýkoliv nástupce by byl ještě hůře čitelný.

Co se tedy stane, až si změnu palestinského hnutí vynutí jeho úmrtí? Tuto otázku můžeme řešit nejlépe tím, že se nezaměříme na to kdo, nýbrž co Arafata nahradí.