0

Africké ,,osvědčené postupy"

Nedávno jsem navštívil Ghanu a jako mnozí další ji opouštěl s otázkou: jak dopomoci ,,rozvojové" zemi k rozvoji? Pociťoval jsem ale v této formulaci cosi znepokojujícího, obzvláště ve slově ,,rozvojový", které je často eufemismem pro nepřítomnost hospodářského rozvoje. Ustává v zemích rozvoj proto, že je cizinci tolik usilují rozvíjet?

Moji hostitelé, Nadace Kweku Hutchfula, mě pozvali s jinou otázkou na srdci: jak rozvíjet ghanské lídry? Na této formulaci mě také něco zneklidňovalo. Šlo opět o slovo ,,rozvoj".

Skutečně politické představitele a země ,,rozvíjíme"? Skutečně nadnárodní společnosti, mezinárodní nevládní organizace a multilaterální věřitelé rozumí místním potřebám? Je-li určitý postup v New Yorku ,,best practice", znamená to, že se osvědčí i v ghanské Akkře? Jen si představte, jak by američtí manažeři reagovali, kdyby jim své ,,osvědčené postupy" přivezli konzultanti z Ghany: ,,V Akkře to zabralo, takže to musí fungovat i v New Yorku!"

Samozřejmě, existuje význačný případ, kdy právě k tomu došlo: Kofi Annan, pod jehož dozorem prošla OSN pozoruhodným vývojem. Annan prožil polovinu své kariéry mimo Ghanu a část svého vyššího vzdělání získal v USA. Ovšem jak kdysi řekl jeden z jeho poradců, ,,řídí OSN jako starobylou africkou vesnici, kde mají své místo diskuse starších, období zvažování a nakonec rozhodnutí."