Africké ,,osvědčené postupy"

Nedávno jsem navštívil Ghanu a jako mnozí další ji opouštěl s otázkou: jak dopomoci ,,rozvojové" zemi k rozvoji? Pociťoval jsem ale v této formulaci cosi znepokojujícího, obzvláště ve slově ,,rozvojový", které je často eufemismem pro nepřítomnost hospodářského rozvoje. Ustává v zemích rozvoj proto, že je cizinci tolik usilují rozvíjet?

Moji hostitelé, Nadace Kweku Hutchfula, mě pozvali s jinou otázkou na srdci: jak rozvíjet ghanské lídry? Na této formulaci mě také něco zneklidňovalo. Šlo opět o slovo ,,rozvoj".

Skutečně politické představitele a země ,,rozvíjíme"? Skutečně nadnárodní společnosti, mezinárodní nevládní organizace a multilaterální věřitelé rozumí místním potřebám? Je-li určitý postup v New Yorku ,,best practice", znamená to, že se osvědčí i v ghanské Akkře? Jen si představte, jak by američtí manažeři reagovali, kdyby jim své ,,osvědčené postupy" přivezli konzultanti z Ghany: ,,V Akkře to zabralo, takže to musí fungovat i v New Yorku!"

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/wl95RIb/cs;