Afrika, změna klimatu a summit G8

Britský ministerský předseda Tony Blair prohlásil, že dvěma ústředními tématy červencového summitu G8 budou africká chudoba a globální změna klimatu. Může se zdát, že jde o dvě odlišné záležitosti. Ve skutečnosti jsou však spjaty. Cesta do vesnice v severoetiopském regionu Tigray, již jsem podnikl, ukazuje proč.

Jednoho rána jsem byl zaveden k vyschlému korytu řeky na kraji vesnice. Zemědělci v řečišti kopali jámu, aby se dostali k hladině podzemní vody přibližně dva metry pod úrovní terénu. Vysvětlili mi, že až donedávna šlo o trvalý tok – řeku, která teče po celý rok –, ale teď přestává během suchého období proudit. V řečišti se objeví voda teprve s příchodem každoročních letních dešťů. Do té doby vyprahlé obce kopou vodu, pokud ji dokáží najít a pokud mají prostředky na to, aby ji odčerpávali.

V severní Etiopii, tak jako ve většině Afriky, se v posledních letech výrazně proměnil koloběh srážek. Etiopský venkovský život dlouho závisel na dvou úrodách, první během krátkého deště v březnu a v dubnu a druhé a hlavní během dlouhého deště v letních měsících. V posledních letech krátké deště úplně ustaly a dlouhé deště kolísají. Hlad je všudypřítomný. Snad polovina dětí trpí těžkou podvýživou.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/fV23YmUcs